<< Sprzedaj Fotografuj sztukę Wycena pracy >>


"Potrzeba dużo czasu by odpowienio przygotowac obraz do sprzedaży...
Wystarczy chwila, by źle zaprezentowana praca udaremniła transakcję"


Zbyt mała rozdzielczość obrazu może spowodować niezadowolenie klienta i zbędne zwroty. Złe doświetlenie zdjęcia może spowodować jego pozorną nieatrakcyjność i brak zainteresowania, W tworzenie swojego obrazu włożyliście już tak wiele serca, trudu i czasu... Warto poświęcić go jeszcze trochę więcej i poprawnie zaprezentować swoją pracę!

Jak to zrobić żeby wszystko grało, a moja praca osiągnęła
sukces w wirualnej galerii obrazów Sztukonet.pl?


Pamiętaj o dobrych praktykach fotografowania, aby twoja praca prezentowało się w Sztukonet.pl równie efektownie jak w rzeczywistości:
 • Zawsze dbaj o jakość fotografii Twojego obrazu,
 • Jeśli zaistnieje potrzeba – cyfrowa edycja zrobionego zdjęcia (korekta koloru, poprawione kadrowanie, etc.)
 • Odpowiedni format i wielkość pliku (> 300KB, format JPG)

Przedmiotem fotografii nie są fotografowane rzeczy,
lecz to jak wyglądają one po sfotografowaniu...


No właśnie... Ponieważ problemem Internetu jest to, że każdy widzi Twoje zdjęcie na jeden z tysiąca możliwych sposobów, co powiązane jest z różnorodnością stosowanych monitorów, ich ustawień, rozdzielczości i wielu innych czynników, dlatego właśnie tak kluczowa jest staranność i dokładność w robieniu zdjęć! Daj wszystkim równe szanse na podziwianie Twojej pracy!

Upewnij się, że:
 • Najciemniejsze części zdjęcia zachowują dobrą rozdzielczość,
 • Najjaśniejsze części zdjęcia nie są rozmyte lub zbyt wyblakłe,
 • Kolory obrazu są dokładnie odzwierciedlone na zdjęciu,
 • Zdjęcie wygląda po prostu ładnie, profesjonalnie,
 • Zdjęcie jest prawidłowo doświetlone,
 • Fotografujesz tylko pracę (bez obramowania, chyba że jest ono jego integralną częścią).

Aby osiągnąć pożądane efekty, najłatwiej skorzystać z kilku porad zamieszczonych poniżej.


Specyfikacja zdjęcia

Format

Formatem rekomendowanym przes Sztukonet.pl jest format JPEG. Zdjęcia w tym formacie zapewniają odpowiednio wysoką jakość, a jednocześnie są na tyle skompresowane (niewielkie rozmiarowo), żeby być łatwe to wgrywania i przeglądania w sieci.

Rozmiar

Rozmiar pliku jest powiązany z jego rozdzielczością. Jako ze samą rozdzielczość można wyrazić na wiele możliwych sposobów, najłatwiej spojrzeć na rozmiar pliku w którym zawarte jest zdjęcie. Idealny rozmiat to około 1 – 2 MB. W większości cyfrowych aparatów fotograficznych będzie to odpowiadało opcji „średniej” rozdzielczości obrazu. Obrazy załadowane w wyższej rozdzielczości będą „przycinane” sytemowo do rozdzielczości sugerowanej, z drugiej strony obrazy o zbyt niskiej rozdzielczości będą nieatrakcyjne. Zwróć uwagę aby pliki wgrywane przez Ciebie do galerii były właściwych rozmiarów.

Jeśli masz problem z osiągnięciem odpowiedniego rozmiaru pliku lub zachowaniu go
w odpowiednim formacie – skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy!"Sztuka fotografowania sztuki", czyli jak prawidłowo zrobić zdjęcie obrazu

Kluczowe kwestie

 • Fotografuj tylko samą pracę,
 • Jeśli to możliwe, zawsze zdejmuj szkło ochronne z obrazu przed zrobieniem zdjęcia. Jeśli nie jest to możliwe, użyj filtru polaryzacyjnego na aparacie aby zliwidować działanie odblasku na szkle,
 • Nie uwzględniaj tła występującego za fotografowaną pracą,
 • Nie fotografuj obramowań obrazu, chyba że są jego integralną częścią,
 • Jeśli to możliwe, zawsze używaj statywu,
 • Nie kombinuj z ustawieniami aparatu – ustawienia automatyczne zazwyczaj dobrze zdają egzamin.

Oświetlenie na wolnym powietrzu

Przy fotografowaniu na wolnym powietrzu należy pamiętać aby unikać ekspozycji na bezpośrednie światło słoneczne. Najlepiej fotografować w dni pochmurne lub w półcieniu. Bezpośrednie światło słoneczne spowoduje zbyt duży kontrast, a twój obraz będzie prześwietlony i miejscami niewystarczająco szczegółowy. Jasne światło dzienne sprawia dodatkowo, że kolory stają się rozmyte i mało wyraziste.

Oświetlenie w domu

Staraj się wykorzystać rozproszone światło dzienne. Idealnym miejscem będzie jasny pokój z dużymi oknami. Podobnie jak na powietrzu, nie eksponuj obrazu na bezpośrednie światło wpadające przez okno. Jeśli chcesz użyć sztucznego światła, nie może ono być bezpośrednio skierowane na pracę. Użyj wielu źródeł oświetlenia, pośrednio doświetlających przedmiot fotografii. Obraz powinien być doświetlony idealnie równomiernie, bez żadnych zacienionych obszarów.

Lampy błyskowe

Nigdy nie używaj lampy błyskowej skierowanej bezpośrednio na obraz. Jeśli nie ma innej metody oświetlenia przedmiotu fotografii użyj lamp błyskowych skierowanych na pracę w sposób pośredni i symetryczny. Mozesz użyć parasolek refleksyjnych lub starać się robić zdjęcie w pomieszczeniu pomalowanym na biało, kierując lampy na ściany i sufit.

Lampy błyskowe, aparat i sam obraz powinny znajdować się w jednej poziomej linii. Lampy powinny być rozstawione symetrycznie, a aparat centralnie w stosunku do obrazu.

Kadrowanie ujęcia

Po centralnym ustawieniu aparatu użyj funkcji zbliżenia lub oddalenia aby dostosować kadr do wielkości fotografowanego obrazu. W miarę konieczności, przybliż lub oddal aparat (razem ze statywem). Nie używaj zoomowania cyfrowego (tylko optyczne), jako że może to mieć wpływ na jakość zdjęcia. Nawej jeśli idealne wykadrowanie nie jest możliwe (na zdjęciu pozostanie wciąż część tła lub ramy), w późniejszym etapie przytniesz zdjęcie używając programu do edycji graficznej (o czym w dalszej części). Zawsze fotografuj całą pracę, a nie jej części – w galerii bedzie możliwość zbliżania obrazu, celem podejrzenia detali obrazu.

Kąty ujęcia

Zawieś pracę na idealnie gładkiej ścianie, lub w inny sposób ale tak aby zawsze było idealnie prostopadłe do podłogi. Aparat powinien znajdować się centralnie w stosunku do obrazu (nie powinien być wychylony w żadną ze stron). Obiektyw powinien wskazywać centralny punkt obrazu. (jeśli wykreśliłbyś przekątne obrazu, do czego absolutnie nie namawiamy , obiektyw powinien wskazywać punkt, w którym przecinają się te przekątne). Idealne kąty proste pomiędzy aparatem, a obrazem musząbyć zachowane (nie fotografuj z boku!).

Nareszcie pstryk!!!

Zakładając, że udało Ci się przebrnąć przez wszystkie wyżej opisane przygotowania do zrobienia "zdjęcia marzeń" Twojej pracy, teraz wystarczy już tylko docisnąć przycisk migawki i zrobione! Jedyna rzecz na jaką jeszcze na tym etapie powinieneś zwrócić uwagę to ostrość zdjęcia. Oby aparat złapał prawidłową ostrość:
 • Przycisk należy nacisnąć do połowy, a następnie docisnąć do końca,
 • W bardziej zaawansowanych aparatach jest możliwość użycia kabla, na końcu którego jest przycisk wyzwalacza,
 • Ponownie, zalecane jest zastosowanie statywu
 • Jeżeli nie masz ani statywu ani kabla z przyciskiem wyzwalacza, możesz zdać się na tzw. metody domowe. Zamiast statywu użyj krzesła z twardym i płaskim siedziskiem lub szafki. Zamiast kabla możesz ustawić autowyzwalacz czasowy (dostępny praktycznie w każdym aparacie). Pamiętaj aby wcześniej dokładnie wykadrować zdjęcie (ustawić aparat zgodnie ze wskazówkami z poprzednich punktów)

Zdjęcie na ekranie komputera

Jak tylko zdjęcie znajdzie się na twoim komputerze musisz sprawdzić czy aby na pewno spełnia wszystkie standardy jakości, jakie opisywaliśmy powyżej w przewodniku. Czasem zdjęcie wydaje się ładne na podglądzie aparatu, ale wszystkie niedociągnięcia wychodzą, kiedy zobaczymy je na dużym ekranie monitora. Sprawdź czy:
 • Doświetlenie jest odpowiednie i równomierne,
 • Kolory nie są wyblakłe lub zbyt jaskrawe,
 • Rozdzielczość zdjęcia jest wystarczjąca,
 • Zdjęcie jest idealnie ostre czyli nierozmazane, nieporuszone.

Jeśli uznasz to za stosowne, możesz poddać zdjęcie eletronicznej obróbce. Generalnie, nie polecamy stosowania bardziej skomplikowanych zabiegów graficznych na fotografiach. Pamiętaj, że zdjęcie musi być jak najbliższe oryginału, wiec nie powinniśmy w żadnym zakresie zniekształcać lub „koloryzować” rzeczywistości. Obróbka eletroniczna powinna w zasadzie ograniczać siędo „przycinania” zdjęcia w przypadku gdy nie udało nam się idealnie wykadrować ujęcia (czyli kiedy na zdjęciu nadal widać obramowanie, czy też elementy tła). Programy, jakim można użyć do tego zabiegu to np. PAINT (standardowy i prosty program graficzny, dostarczany w pakiecie z systemem Windows) lub tez bardziej zaawansowany i darmowy program GIMP.


logo
Skontaktuj się z nami
Wyślij
loading